Skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie żylaków) jest szeroko stosowaną, skuteczną metodą nieoperacyjnego leczenia żylaków i pajączków kończyn dolnych. Zabieg polega na ostrzyknięciu w miejscu uszkodzenia żył lekami, które powodują zwłóknienie naczynia, co następnie prowadzi do zarośnięcia światła naczynia. Przewagą skleroterapii nad leczeniem operacyjnym jest możliwość przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych, czyli brak konieczności pozostania w szpitalu po zabiegu, brak konieczności znieczulenia, brak blizn oraz niski koszt zabiegu.

WSKAZANIA

– żylaki o znaczeniu hemodynamicznym (powodujące zastój żylny)
– niewydolna żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa
– żylaki resztkowe lub nawrotowe po leczeniu chirurgicznym.
– “pajączki” naczyniowe
– żyły siatkowate szpecące kończyny dolne
– stany zapalne
– owrzodzenia goleni
– względy estetyczne
– względy estetyczne

SCHEMAT ZABIEGU

Lekarz rozpoczyna od oznaczenia tzw. punktów kontrolnych (miejsc wkłuć do żyły). Zabieg skleroterapii składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć leku do zmienionych naczyń żylnych. Za sprawą oświetlacza naczyniowego wstrzyknięcie środka farmakologicznego jest bardzo precyzyjne. Ostatnim etapem zabiegu jest kompresoterapia, czyli założenie opatrunku uciskowego w postaci bandaża lub rajstop uciskowych o określonej kompresji (najczęściej II stopień ucisku) Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przy użyciu bardzo cienkich igieł. Jest praktycznie bezbolesny. Trwa najczęściej od 20-30 min.

PRZECIWWSKAZANIA

– infekcje
– choroby  układowe
– miażdżyca
– cukrzyca
– ciąża
– alergie
– choroby krwi
– obrzęk podudzi, zaawansowane zakrzepice żył

ZALECENIA

Zaleca się 30 min. spacer w celu przywrócenia właściwego krążenia w nogach. Bezpośrednio po zabiegu  konieczne jest założenie wyrobów uciskowych (bandaż, rajstopy uciskowe), które nosić należy 7-14 dni. W przypadku dolegliwości bólowych należy stosować zimne okłady oraz paracetamol.

Bezwzględnym ograniczeniem jest zakaz przegrzewania nóg (gorące kąpiele, sauna, nasłonecznienie, solarium).

Cena skleroterapii od 160 zł

Angiologia
Umów się na wizytę