Antykoncepcja to ogół metod, których celem jest zabezpieczenie się przed niepożądaną ciążą.
Wybierając metodę zabezpieczenia, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • skuteczność,
 • łatwość stosowania,
 • wpływ na organizm,
 • efekty uboczne,
 • odwracalność,
 • wpływ na seksualną spontaniczność,
 • aspekty natury medycznej: przebyte choroby, wiek, tryb życia, nałogi,
 • koszt.

Dopiero po przeanalizowaniu powyższych czynników można podjąć decyzję o zastosowaniu właściwego środka antykoncepcyjnego. Antykoncepcja bowiem powinna być nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna.

W naszym Centrum  oferujemy :

DOUSTNE TABLETKI HORMONALNE – PIGUŁKA ANTYKONCEPCYJNA

Tabletka antykoncepcyjna zawiera syntetyczne odpowiedniki hormonów, które działają dwukierunkowo: z jednej strony hamują owulację, z drugiej zaś zagęszczają śluz produkowany przez szyjkę macicy blokując plemnikom dostęp do jajowodów. Można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że przez pigułki hormonalne nasz organizm jest jakby “w ciąży”, przez co nie może dojść do rzeczywistego zapłodnienia. Jest to metoda w pełni odwracalna, która nie wpływa na płodność kobiety w przyszłości.

Lekarz poprzedza rozmową z pacjentką dobranie odpowiedniej antykoncepcji doustnej. W kolejnym etapie pacjentka jest badana ginekologicznie, wykonane jest badanie piersi, cytologia, badania hormonalne, oraz wywiad w kierunku: chorób wątroby, zaburzeń układu krzepnięcia, stanów zapalnych w organizmie oraz zaburzeń gospodarki tłuszczowej.

WKŁADKI WEWNĄTRZMACICZNE – SPIRALE

Wkładka wewnątrzmaciczna jest metodą antykoncepcji o stosunkowo wysokiej skuteczności i długotrwałym działaniu (ok. 5 lat). Polega ona na założeniu do jamy macicy elastycznej kształtki, wykonanej z tworzyw sztucznych, zwanej potocznie “spiralą”. Niektóre wkładki wewnątrzmaciczne, w celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej, posiadają elementy miedzi, srebra, złota, platyny lub uwalniają hormon – lewonorgestrel. Działanie antykoncepcyjne wkładki polega na współdziałaniu kilku czynników w tym m.in. utrudnieniu plemnikom dostępu do komórki jajowej przez:

 • ograniczenie ruchliwości plemników dzięki zwiększeniu gęstości śluzu szyjkowego
 • eliminowanie plemników dzięki uwalnianiu do śluzu szyjkowego krwinek białych (leukocytów)
 • zablokowanie plemnikom wejścia do jajowodów dzięki ramionom wkładki stanowiącym barierę mechaniczną

Wskazania

Metoda ta nie powinna być stosowana przez kobiety, które nie rodziły lub z grupy ryzyka zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Wkładka zalecana jest zwłaszcza:

 • kobietom posiadającym potomstwo i pozostającym w stałym związku, które potrzebują długotrwałej antykoncepcji
 • pacjentkom z przeciwwskazaniami do antykoncepcji hormonalnej (w przypadkach zakrzepicy żylno-tętniczej, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, palaczki tytoniu powyżej 35 r.ż.)
 • w celu leczenia nadmiernych krwawień miesięcznych (dotyczy wkładki zawierającej hormon)

Sposób przygotowania do zabiegu

Wkładkę antykoncepcyjną należy zakładać pod koniec trwania krwawienia miesięcznego (w 3-4 dniu cyklu). W dniu zabiegu należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych.

ANTYKONCEPCJA PO STOSUNKU

Ten rodzaj antykoncepcji jest skuteczny do 72 lub 120 godzin po stosunku i można jej użyć 1 do 4 razy w miesiącu. Tabletki dostępne są tylko na receptę. Ten rodzaj antykoncepcji jest metodą ?awaryjną?, dlatego przy regularnych stosunkach, polecana jest jedna z wyżej wymienionych form antykoncepcyjnych.
 

Prosimy pamiętać, że żadna z dostępnych form antykoncepcji nie daje 100% pewności, dlatego w przypadku braku miesiączki, zalecana jest kontrola u lekarza ginekologa.

Ginekologia
Umów się na wizytę