Cytologia  to bardzo ważne badanie dające szansę na wczesne wykrycie zmian na szyjce macicy, które mogą prowadzić do podwyższonego ryzyka onkologicznego. Jej celem jest nie tyle wykrycie wczesnych zmian nowotworowych, co wychwycenie tych stanów, które mogą potencjalnie doprowadzić do nowotworu, a które odpowiednio wcześnie wykryte mogą być zlikwidowane, czy wyleczone.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo ani też płukania pochwy. Powinno się również powstrzymać od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem.

Badanie cytologiczne najlepiej zrobić między 10 a 18 dniem cyklu, nie zaleca się cytologii wcześniej niż w 4. dniu po miesiączce i nie później niż 4 dni przed następną miesiączką. Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna przeprowadzać cytologię: najpierw raz w roku przez 3 – 4 lata, a później nie rzadziej niż co trzy lata. W przypadku skłonności do nadżerki badanie cytologiczne powinno być stale powtarzane.

PRZEBIEG BADANIA

Pierwszą czynnością, którą wykonuje lekarz jest wprowadzenie wziernika, który ułatwia obejrzenie wnętrza narządu. Następnie za pomocą szczoteczki pobierany jest wymaz z szyjki macicy i tarczy. Pobrany materiał lekarz przenosi na szkiełko laboratoryjne i zabezpiecza  do analizy. Resztę pracy wykonuje cytolog w laboratorium. Wymaz jest wielokrotnie barwiony, aby uwidocznić morfologię znajdujących się w nim komórek.  Wyniki cytologii zazwyczaj są dostępne w ciągu 10 dni.

Kiedy zajmiesz już odpowiednią pozycję na fotelu ginekologicznym, spróbuj się rozluźnić. To naturalne, że jesteś skrępowana? rozbieranie się i prezentowanie miejsc intymnych obcej osobie nie jest niczym przyjemnym. Twoje rozluźnienie zdecydowanie ułatwi lekarzowi pobranie materiału do badań?

INTERPRETACJA WYNIKÓW

I grupa (Io) – obraz prawidłowy;
II grupa (IIo) – zmiany łagodne, nie stwierdza się komórek z cechami dysplazji;
III grupa (IIIo) – zmiany nasuwające podejrzenie raka, stwierdza się komórki z cechami dysplazji niewielkiego, średniego i znacznego stopnia;
IV grupa (IVo) – rak przedinwazyjny (niektóre laboratoria zaliczają raka przedinwazyjnego do III lub IV grupy przy posługiwaniu się klasyfikacją czterostopniową);
V grupa (Vo) – zmiany bezwzględnie złośliwe.

Ginekologia
Umów się na wizytę