USG ginekologiczne wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu narządów rodnych kobiety i cyklu miesiączkowego oraz przy podejrzeniu i leczeniu schorzeń organów płciowych. Przeprowadzane jest przy użyciu specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego, który dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych tworzy na ekranie monitora obraz 2D, 3D lub 4D badanych narządów wewnętrznych. W ten sposób lekarz może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów, jak również wykryć nieprawidłowości. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu może być wykonywane wielokrotnie oraz u kobiet ciężarnych.

Badanie USG ginekologiczne może być wykonane trzema różnymi metodami:

transwaginalną – dopochwową (u pacjentek, które rozpoczęły współżycie)
przezbrzuszną lub doodbytniczą (u pacjentek, które nigdy nie współżyły)

Badanie USG ginekologiczne najlepiej jest wykonywać w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

Przed badaniem należy zadbać o higienę miejsc intymnych

 

WSKAZANIA

– podejrzenia wad rozwojowych narządów rodnych
– podejrzenia zmian chorobowych narządów rodnych, jak mięśniaki macicy, torbiele/guzy
– endometrioza
– weryfikacji wczesnej ciąży
– podejrzenie nowotworów narządów rodnych, jak rak błony śluzowej macicy lub jajnika
– oceny lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych

Badanie USG ginekologiczne powinno być wykonywane nie rzadziej niż co dwa lata w celach profilaktycznych przez wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne.

 PRZEBIEG BADANIA

 Badanie przez powłoki brzuszne wykonuje się w pozycji leżącej, po wcześniejszym wypełnieniu pęcherza (przed badaniem zaleca się wypić ok 1 l niegazowanej wody). W przypadku badania przez powłoki brzuszne lekarza nakłada na powierzchnię skóry żel, dotyka brzuch głowicą sondy, a następnie ocenia na monitorze poszczególne struktury tkanek oraz ewentualne zmiany patologiczne. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jest zupełnie bezbolesne.

Badanie dopochwowe (transwaginalne) wykonuje się w pozycji leżącej za pomocą sondy dopochwowej, po wcześniejszym opróżnieniu pęcherza moczowego. Lekarz wprowadza zabezpieczoną lateksową osłonką sondę przez pochwę, a następnie ocenia na monitorze poszczególne struktury tkanek oraz ewentualne zmiany patologiczne. Samo badanie jest bezbolesne i nie różni się pod względem odczuć od standardowej kontroli ginekologicznej.

Ginekologiczne i położnicze badania USG w naszym Centrum wykonujemy na wysokiej klasy sprzęcie, który zapewnia szybką i precyzyjną diagnostykę. Technologia i doświadczenie to gwarancja, że Twoje zdrowie będzie pod najlepszą opieką.

Ginekologia
Umów się na wizytę