Echo serca (zwane także USG serca czy echokardiografią) to wysokospecjalistyczne badanie z zakresu diagnostyki kardiologicznej i profilaktyki chorób serca. Badanie pozwala na zbadanie budowy anatomicznej serca oraz poznanie sposobu jego pracy, a także wykrycie obecności płynów w worku osierdziowym serca. Dzięki zastosowaniu technologii USG możliwa jest ocena objętości, grubości i zakresu kurczliwości ścianek serca, zbadanie budowy i sposobu pracy zastawek, wielkości i działania komór, wielkości przepływów krwi, itp. O konieczność i zasadności przeprowadzenia echokardiografii zawsze decyduje lekarz kardiolog.

WSKAZANIA

Wskazaniem do wykonania badania echo serca są najczęściej :

– wady wrodzone i nabyte,
– niewydolności serca,
– kardiomiopatia ( upośledzenie funkcji mięśnia sercowego ),
– nadciśnienie tętnicze,
– nadciśnienie płucne,
– choroby dotyczące aorty,
– choroby wieńcowe,
– przebyty zawał serca
– szmery sercowe
– duszności, omdlenia,
– ból w klatce piersiowej
– arytmia

PRZEBIEG BADANIA

Do badania pacjent rozbiera się do pasa, a następnie kładzie na leżance na plecach lub na lewym boku. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną aparatu posmarowaną żelem w różne miejsca klatki piersiowej tak, aby uzyskać obraz serca w wymaganych projekcjach. W zależności od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta oraz wykrywanych patologii badanie trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut.

Badanie jest bezpiecznie i zasadniczo niebolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Na badanie USG serca pacjent powinien zgłosić się wypoczęty i wyspany.

Leki przyjmowane na stałe zażyć o zwykłej porze, chyba że lekarz kierujący zalecił inaczej, wtedy należy zastosować się do jego wskazówek.

Na badanie należy zabrać ze sobą wszystkie poprzednie wyniki badań.

 

Cena badania z konsultacją 180 zł

Kardiologia
Umów się na wizytę