Serce pracuje jak pompa, która tłoczy krew do naczyń całego organizmu. Podczas każdego skurczu i rozkurczu przez mięsień sercowy przepływają impulsy elektryczne. Impulsy, pod wpływem których wiązki mięśnia sercowego kurczą się, pochodzą z węzła zatokowo-przedsionkowego. Jest on naturalnym stymulatorem serca. W badaniu EKG, dzięki elektrodom umieszczonym na skórze w określonych miejscach, impulsy elektryczne związane z pracą serca są rejestrowane i prezentowane w postaci wydruku papierowego. Nazywamy go elektrokardiogramem (EKG). Na jego podstawie możliwe jest zdiagnozowanie różnych chorób serca.

WSKAZANIA

Wskazaniem do przeprowadzenia EKG spoczynkowego są najczęściej :

– ból w klatce piersiowej,
– kołatania serca,
– ocena niedokrwienia mięśnia sercowego w zawale,
– duszność i dyskomfort w klatce piersiowej,
– zaburzeniach rytmu pracy serca ( bradykardia, tachykardia, migotanie przedsionków )
– ocena skuteczności pracy rozrusznika serca,
– omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy,
– nadciśnienie tętnicze

 Po 40. roku życia EKG należy wykonywać regularnie co 1-3 lata.

PRZEBIEG BADANIA

Pacjent układa się w pozycji leżącej na plecach na kozetce, górna połowa ciała w czasie badania powinna być odsłonięta, należy również odsłonić kostki nóg zdejmując buty i skarpetki. Następnie badający smaruje specjalnym żelem lub zwykłą wodą miejsca, w których później znajdą się cztery elektrody w postaci klamr. Kolejne sześć elektrod to przyssawki, które umiejscawia się na przedniej powierzchni klatki piersiowej. Po ich przymocowaniu  należy leżeć spokojnie, nie ruszać się. W trakcie badania, pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Każdy dyskomfort lub ból w klatce piersiowej zgłosić osobie badającej.

Badanie EKG trwa około 5 minut (łącznie z oczyszczeniem skóry i przymocowaniem elektrod) i jest całkowicie bezbolesne.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Dzień przed badaniem nie zaleca się picia alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego, ponieważ wypłukuje on z organizmu potas i magnez, co w konsekwencji powoduje małą siłę skurczu mięśnia sercowego oraz arytmię.

Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, koniecznie poinformuj o tym lekarza przed wykonaniem badania EKG (szczególnie leki przeciwdepresyjne i przeciwuczuleniowego, powodujące zaburzenia rytmu serca).

Przed wykonaniem badania EKG należy poinformować lekarza o chorobach neurologicznych, zaburzeniach psychicznych, niedoczynności tarczycy, przebytych udarach mózgu, nadczynności tarczycy oraz kamicy pęcherzyka żółciowego.

Cena EKG spoczynkowego 40 zł

Kardiologia
Umów się na wizytę