Kardiologia to dziedzina medycyny zajmująca się wadami oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. Lekarz o specjalizacji z zakresu kardiologii zajmuje się diagnostyką chorób serca i naczyń krwionośnych, zarówno wrodzonych jak i nabytych. Ustala metody leczenia oraz nadzoruje nad rehabilitacją pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przeprowadza również badania z zakresu kardiologii nieinwazyjnej (np.EKG, USG serca ) jak i inwazyjnej (np. cewnikowanie serca, koronografia )

WSKAZANIA

Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do tak zwanej grupy chorób cywilizacyjnych. Permanentny stres, złe nawyki żywieniowe, przetworzone jedzenie bogate w tłuszcze nasycone, a także brak ruchu sprawiają, że coraz więcej osób dotykają problemy kardiologiczne. Wskazaniem do konsultacji z kardiologiem są m.in.;

– zmiany w rytmie serca, tzw. uczucie “kołatania”,
– uczucie gniecenia, ucisku i ból w klatce piersiowej,
– uczucie uderzenia krwi do głowy,
– duszności, zwłaszcza po wysiłku fizycznym,
– zmęczenie bez wysiłku,
– częste bóle i zawroty głowy,
– obrzęki twarzy oraz kończyn,
– przebyte operacje serca,
– wrodzone wady serca,
– zaburzenia lipidowe ( zbyt wysoki cholesterol )
– choroba niedokrwienna serca,
– nadciśnienie tętnicze,
– przebyty zawał serca,
– kardiomiopatia
– zasłabnięcia i omdlenia.

PRZEBIEG WIZYTY

Konsultacja kardiologiczna składa się z dwóch etapów.

Badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz prosi o opisanie dolegliwości i niepokojących objawów. Następnie specjalista zadaje pytania dotyczące trybu życia, stosowanych używek (palenie papierosów, alkohol), rodziny (wywiad rodzinny, tzn. występowanie w rodzinie – matka, ojciec, rodzeństwo – chorób układu krążenia, zgonów z powodu zawału, udaru), pobytów w szpitalu i stosowanych leków. Ważnym elementem wywiadu są również pytania dotyczące okoliczności występowania objawów, częstości i czasu trwania oraz nasilenia.

Badanie przedmiotowe, czyli badanie (fizykalne) ciała pacjenta. Kardiolog bada ciśnienie krwi na obu kończynach górnych. Następnie osłuchuje serce i płuca, dzięki czemu uzyskuje informacje na temat stanu układu krążenia.  Na tym etapie może wykonać również EKG lub USG serca.

Po szczegółowym badaniu pacjenta i analizie uzyskanych wyników lekarz podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Wnioski wyciągnięte przez kardiologa zarówno podczas badania podmiotowego, jak i przedmiotowego są podstawą do skierowania pacjenta na ewentualne dalsze badania, a następnie wdrożenia celowego leczenia.

Choroby serca i naczyń krwionośnych zabijają rocznie około 170 tysięcy Polaków. Jest to jedna z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Prostym sposobem na zapobieganie chorobom serca jest regularne badanie się i konsultacje z kardiologiem.

Cena konsultacji z USG screeningowym 180 zł

Kardiologia
Umów się na wizytę