USG jamy brzusznej jest badaniem, które pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych i wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie.

Narządy jamy brzusznej, które można zbadać i ocenić dzięki USG to:

– wątroba,
– pęcherzyk żółciowy,
– drogi żółciowe,
– nerki i nadnercza
– trzustka,
– śledziona,
– aorta i inne duże naczynia,
– pęcherz moczowy oraz narządy miednicy małej tj. gruczoł krokowy u mężczyzn oraz  macica i przydatki u kobiet (warunek to dobrze wypełniony pęcherz moczowy).

WSKAZANIA

– ostre bądź przewlekłe bóle brzucha
– wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej
– powiększenie obwodu brzucha
– przedłużające się wymioty i/lub biegunka
– krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych
– utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
– utrata wagi ciała
– uraz brzucha
– nowotwory w najbliższej rodzinie ( u rodziców, rodzeństwa)

SCHEMAT ZABIEGU

Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach i może być uzupełnione w miarę potrzeb o inne pozycje np. na boku, na siedząco. Bezpośrednio przed badaniem lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem, który jest obojętny dla skóry i łatwo się zmywa. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Właściwe przygotowanie do badania jest niezwykle ważne i pozwala na lepsze uwidocznienie narządów jamy brzusznej.

 Dzień przed badaniem:

– obowiązuje dieta lekkostrawna (czyli z wyłączeniem jarzyn, owoców i warzyw, ciemnego pieczywa),
– wskazane jest zażycie Espumisanu (lek bez recepty), który pozwoli usunąć powietrze z przewodu pokarmowego i znacznie poprawić warunki badania, w dawce 2 kapsułki po ostatnim posiłku,
– osoby ze skłonnością do zaparć powinny na 24 godziny przed badaniem zażyć łagodne ziołowe środki przeczyszczające (leki bez recepty).

W dniu badania:

– należy pozostać ok. 6 godzin bez jedzenia,
– można pić niegazowaną wodę (nie wolno pić kawy, ani słodzonych napojów),- nie należy w tym czasie żuć gumy ani palić papierosów,
– na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym ( odczuwalne parcie na mocz ) – w tym celu na ok. 1-2 godziny przed badaniem należy wypić ok. 1-1,5 l niegazowej wody i nie oddawać moczu.

Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając 1 szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG, TK, MR, co umożliwi lekarzowi porównanie ewentualnych zmian ogniskowych, czy wielkości i na tej podstawie zaplanowanie dalszego postępowania.

Cena 110 zł

USG
Umów się na wizytę