Kłykciny kończyste – brodawczak ludzki (condylomata acuminata) – to zmiany wywołane przez wirus HPV. Charakteryzuje je bardzo wysoka zaraźliwość. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakty seksualne, gdzie pojawienie się kłykcin może nastąpić nawet po kilku miesiącach. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Lokalizują się najczęściej pod napletkiem, w okolicy wędzidełka, w okolicy odbytu, warg sromowych, pochwy. Z początku zmiana przypomina małą czerwoną grudkę. Gdy tworzą się nowe wykwity, mają one tendencję do łączenia się i formowania tworu kalafiorowatego, często sączącego się i powodującego świąd.

Grudki perliste (papillae coronae glandis)  – to drobne, białe grudki znajdujące się na granicy pomiędzy żołędzią i rowkiem zażołędnym. U niektórych pacjentów są one pojedyncze, a u innych jest ich setki, często zlokalizowanych w kilku rzędach.

Niestety większość z tych zmian ma charakter nawracający, a leczenie przynosi tylko czasową remisję co jest związane z brakiem możliwości całkowitego usunięcia zakażenia. Zabiegi laserowe to najmniej bolesna metoda, dająca największą szansę trwałego usunięcia zmian z pozostawieniem najmniej widocznych blizn.

W naszym Centrum usuwamy schorzenie dwoma najskuteczniejszymi metodami; poprzez elektrokoagulację za pomocą lasera Nd : Yag oraz odparowanie za pomocą lasera CO2. Zabiegi odbywają się w warunkach ambulatoryjnych i nie wymagają hospitalizacji.

Do zabiegu kwalifikuje lekarz po badaniu fizykalnym, wtedy też dobiera odpowiednią metodę.

SCHEMAT ZABIEGU

Laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (czas trwania zabiegu jest uzależniony w głównej mierze od ilości oraz głębokości zmian, które chcemy usunąć). Miejsce poddane terapii zostaje odkażone, a następnie znieczulone specjalnym kremem. Laser wykazuje bardzo precyzyjne działanie, powodując odparowanie zmiany skórnej i zamknięcie naczyń krwionośnych, minimalizując tym samym ryzyko powstania niepożądanych krwawień. Miejsce po odparowaniu pokrywa się brązowym strupkiem, a czas gojenia wynosi około 1-2 tygodni. W przypadku większych ran zakładany jest opatrunek.

PRZECIWSKAZANIA

– infekcje w okolicy zabiegowej
– skłonność do powstawania bliznowców
– choroba nowotworowa
– spożywanie naparów z dziurawca lub nagietka
– stosowanie tetracyklin
– skłonność do keloidów i bliznowców
– ciąża lub laktacja

ZALECENIA

Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort. Przez okres 2-3 dni występuje przemijający lekki rumień i obrzęk. Może pojawić również niewielkie zbrązowienie skóry, które ustępuje w ciągu kilku dni, związane jest to z procesem usuwania uszkodzonych tkanek. Nie należy wymuszać efektu złuszczania skóry (pocieranie naskórka), proces ten powinien odbywać się naturalnie. Niezbędnym elementem prawidłowej i bezpiecznej terapii jest ochrona przed promieniowaniem UV (solarium). Przez 5-7 dni unikać alkoholu, sauny, gorących kąpieli, a także zachować szczególną higienę intymną. Przez 2-3 tygodnie zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Cena zabiegu od 500 zł

Urologia
Umów się na wizytę