Urologia to dziedzina zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo – płciowego.

Lekarz urolog leczy wszystkie choroby tego układu zarówno u mężczyzn jak u kobiet. Począwszy od stanów zapalnych i infekcji, przez nietrzymanie moczu, po impotencję oraz nowotwory. Najczęściej jednak pacjentami są mężczyźni, bo w ich przypadku układ moczowy pokrywa się częściowo z układem płciowym. Do zakresu ich działań należy także leczenie pęcherza, nadnerczy, moczowodów oraz chorób nerek.

WSKAZANIA DO WIZYTY

– nietrzymanie moczu
– bolesne oddawanie moczu
– infekcje dróg moczowych
– za krótkie wędzidełko / “frenulum breve”
– kłykciny kończyste – brodawczak ludzki / “condylomata acuminata”
– regularne pojawianie się w moczu krwi, ropy, piany
– uczucie parcia na pęcherz bez możliwości jego oddania
– bóle, obrzęki jądra oraz prącia
– kamica układu moczowego
– stulejka / phimosis
– żylaki powrózka nasiennego
– impotencja i zaburzenia erekcji
– problemy z prostatą (zapalenie prostaty, rozrost prostaty, rak prostaty)

PRZEBIEG WIZYTY

Dla wielu pacjentów jest to wizyta stresująca i w związku z tym zapominają o tym, by odpowiednio się do niej przygotować. A jest to niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, która pozwoli zacząć szybkie i przede wszystkim skuteczne leczenie. Należy zabrać ze sobą wyniki badań: moczu, krwi, wykonane USG. Warto pamiętać, jakie leki były ostatnio stosowane i w jaki sposób objawia się choroba.

1. Badanie podmiotowe – wywiad od chorego.

Po wejściu do gabinetu lekarz przeprowadzi wywiad wstępny na temat aktualnych dolegliwości związanych z układem moczowym i zada pytania na temat problemów z układem moczowym w przeszłości. Warto zrobić sobie notatki jeśli w przeszłości było się leczonym urologicznie lub wystąpiły jakieś objawy ze strony układu moczowo – płciowego. Lekarz będzie zadawał pytania na temat aktualnych schorzeń, przebytych operacji i leków stosowanych przez pacjenta.

2. Badanie przedmiotowe – fizykalne.

Podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce urologicznej jest USG układu moczowego. Bardzo istotne jest, aby na wizytę zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem moczowym. Badanie USG nie jest bolesne, a szczegółowy opis jego przebiegu można znaleźć na naszej stronie dotyczącej oferty USG.

Badanie przedmiotowe z kolei, polega na obejrzeniu i palpacji – badaniu dotykiem zewnętrznych narządów płciowych. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto przed wizytą zadbać o odpowiednią toaletę ciała. Badanie DRE czyli badanie per rectum – badanie palcem przez odbytnicę jest powodem obaw wielu pacjentów i przyczynia się do odwlekania w czasie wizyty u urologa. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce chorób prostaty wykonywane na całym świecie w taki sam sposób – jest badaniem bezbolesnym.

Każdy ból, powiększenie jądra lub jąder oraz wyczuwalny guz w obrębie moszny są pilnymi wskazaniami do wykonania badania USG narządów moszny!

Cena konsultacji wraz z badaniem USG 200 zł

Urologia
Umów się na wizytę