Migdałek gardłowy podobnie jak migdałki podniebienne występuje u każdego człowieka. Znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim. Stanowi wraz z nimi pierwszą barierę ochronną organizmu przed patogenami powodującymi infekcje.

Adenotomia to chirurgiczny zabieg laryngologiczny polegający na usunięciu przerośniętego migdałka gardłowego.  Otolaryngolodzy z naszego Centrum przeprowadzają zabieg w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że dziecko w dniu zabiegu wychodzi do domu. Pozwala to uniknąć problemów i stresów związanych z pobytem dziecka w szpitalu.

WSKAZANIA

Bezwzględnym wskazaniem do wykonania zabiegu usunięcia trzeciego migdałka jest jego przerost, powodujący niedrożność nosa oraz trudności z oddychaniem. Do zabiegu kwalifikują się dzieci, cierpiące na przewlekłe (trwające kilka miesięcy), ropne infekcje nosogardła oraz zatok obocznych nosa. Operacja to ostateczność, wynikająca z nieskuteczności leczenia farmakologicznego.
Względne wskazania do usunięcia trzeciego migdałka to współwystępujące z przerostem:

– przewlekłe stany zapalne trąbki słuchowej,
– nosowanie zamknięte (wada wymowy) i wady zgryzu,
– ciągły katar,
– wady zgryzu potwierdzone badaniem ortodontycznym (wynikające ze stałego oddychania przez usta),
– zaburzenia morfologi i wyglądu twarzy,
– powikłania sercowo-płucne związane z zaburzeniami wentylacji, wynikającymi z trudności przy  oddychaniu przez nos.

PRZECIWWSKAZANIA

– ostra infekcja dróg oddechowych,
– wiek po niżej trzeciego roku życia ( przeciwwskazanie względne ),
– rozszczep podniebienia,
– podśluzówkowy rozszczep podniebienia, o którym świadczyć może rozdwojenie języczka,
– skaza krwotoczna
– przeciwwskazanie do znieczulenia ogólnego.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU

Podczas wizyty kwalifikacyjnej w naszym Centrum lekarz przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia dziecka, przebytych chorób, leków które przyjmuje, przebytych operacji i znieczuleń. Informuje pacjenta , jak należy przygotować się do zabiegu, omawia proces zabiegu, zalety, oraz możliwe działania niepożądane.

Lekarz podczas wizyty wykonuje również badanie rynoskopii przedniej, czyli badanie wnętrza jamy nosa, celem oceny małżowin nosowych, błony śluzowej oraz obecności wydzieliny. Najczulszą metodą badania wnętrza jamy nosa jest także badanie endoskopowe, najczęściej przy użyciu endoskopu miękkiego (fiberoskopu) lub, rzadziej stosowanego, endoskopu sztywnego. Badanie to polega na wprowadzeniu przez nozdrza przednie (dziurki nosa) giętkiego przyrządu, który zaopatrzony jest w system optyczny umożliwiający obrazowanie wnętrza nosa. Następnie ustala się z lekarzem dogodny termin zabiegu i planuje badania niezbędne przed jego wykonaniem.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

KOMPLET BADAŃ: ( wszystkie badania i konsultacje można zrealizować w naszym Centrum )
– morfologia z rozmazem, aptt , crp , elektrolity , badanie ogólne moczu (mocz poranny), grupa krwi,
– opinie od pediatry oraz stomatologa o braku przeciwwskazań do zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Na tydzień przed operacją nie wolno podawać dziecku leków t.j : Nurofen, Aspiryna, Ibufen, Polopiryna. Leki te bowiem zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą wpływać na krzepliwość krwi i zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji. Można podać tylko Paracetamol. Jeśli występują wątpliwości na temat niektórych leków zażywanych w tym czasie, należy porozmawiać z lekarzem na konsultacji kwalifikacyjnej. Na 6 godzin przed operacją, dziecko nie może nic jeść ani pić mleka. Na 3 godziny przed zabiegiem nie może również pić wody.
Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie podawaj dziecku preparatów zawierających olej lniany, żeń – szeń, czosnek oraz tran z wątroby dorsza.

 

PRZEBIEG ZABIEGU ADENOTOMII

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie wywiadu anestezjologicznego. Lekarz analizuje wyniki badań i opinie specjalistów. Jeśli nie ma przeciwwskazań, podaje dziecku lek, który powoduje senność, co znacznie ułatwia dalszą procedurę anestezjologiczną. Dziecko zostaje przewiezione na salę zabiegową, gdzie jest usypiane i intubowane przez anestezjologa (założenie rurki do tchawicy).

Do ust pacjenta zostaje włożony rozwieracz, w celu uwidocznienia operowanej okolicy. Lekarz uciska szpatułką nasadę języka, oceniając wielkość migdałka. Następnie dochodzi do wprowadzenia adenotomu, dobranego rozmiarem do części nosowej gardła. Przyrząd jest opierany o nozdrza tylne i przyciskany do stropu nosogardła – w taki sposób, by w jego otworze znalazł się migdałek gardłowy. Po dokładnym namierzeniu migdałka, dochodzi do jego ścięcia. Resztki migdałka są usuwane przy pomocy mniejszego adenotomu. Miejsce pozabiegowe jest uciskane przy użyciu tamponu i gazy przez 1-2 minuty, ewentualnie przy użyciu koagulacji tamuje się ewentualne krwawienie. Po ustąpieniu krwawienia i skontrolowaniu jamy nosowo-gardłowej, anestezjolog wybudza dziecko, które zostaje przeniesione do sali pozabiegowej, gdzie będą mogli przebywać również rodzice. Dziecko dostaje leki przeciwbólowe. Ze względów bezpieczeństwa zalecany jest krótki, kilkugodzinny pobyt w Klinice. Po kilku godzinach, kiedy ustąpią wszelkie skutki znieczulenia dziecko może zostać zabrane do domu.
Czas trwania zabiegu 30-45 min.

 

ZALECENIA PO ZABIEGU

Po wycięciu migdałków stan zdrowia znacznie się poprawia. Usunięcie trzeciego migdałka umożliwia na nowo oddychanie nosem. Znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób uszu i częstotliwość zakażeń dróg oddechowych. Korzyść z zabiegu operacyjnego rozpatrywana jest także w kontekście przyszłego prawidłowego rozwoju psychicznego.
Bezpośrednio po zabiegu bezwzględnie zabrania się podawania pokarmów, gdyż mogą spowodować wymioty !  Zaleca się ponad to :

– podawanie przez kilka dni leków przeciwbólowych i przeciwkrwotocznych,
– unikanie wysiłków fizycznych przez 7- 10 dni,
– dieta lekkostrawna przez 3-7 dni.

Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na pojawienie się krwawienia z nosa i jamy ustnej, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała. We wszystkich takich przypadkach wymagana jest konsultacja lekarska.

Cena zabiegu 2900 zł

Laryngologia
Umów się na wizytę