Prawidłowo uformowana przegroda nosowa powinna przebiegać w osi nosa. W wyniku wrodzonej lub nabytej deformacji (nieprawidłowości tkanki chrzęstnej), przegroda zachodzi na jedną z jam nosowych – w konsekwencji skrzywiona przegroda utrudnia przepływ powietrza. Niedrożność spowodowana przez poważne odkształcenia przegrody, prowadzi do przewlekłych schorzeń.

Septoplastyka to medyczna nazwa zabiegu laryngologicznego, polegającego na plastyce  skrzywionej przegrody nosa. Podstawowym celem zabiegu jest skorygowanie kształtu przegrody nosa, tzn. przywrócenie jej ustawienia w linii pośrodkowej. Zabieg służy nie tylko estetyce, ale też poprawie drożności jamy nosa (a tym samym poprawie jakości oddychania).
Otolaryngolodzy Centrum Medycznego Magnolia przeprowadzają zabieg  w trybie chirurgii jednego dnia.

WSKAZANIA

Skrzywienie przegrody nosa może być spowodowane wadą rozwojową, złamaniem w trakcie przechodzenia przez kanał rodny w trakcie porodu czy urazem nosa. Istotnymi wskazaniami do zabiegu są m.in.;

– skrzywienie przegrody, prowadzące do zaburzeń oddychania przez nos,
– nawracające zapalenie zatok przynosowych, migdałków podniebiennych, kanałów łzowych,
– zniekształcenia pourazowe i pozapalne,
– naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa,
– znaczne upośledzenie węchu jedno- lub obustronne,
– niekiedy przed leczeniem ortodontycznym,
– przewlekłe/nawracające wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

PRZECIWWSKAZANIA

– ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
–  ciężkie schorzenia ogólne,
– nasilone zmiany zanikowe błony śluzowej nosa,
– stosowanie leków rozrzedzających krew,
– ciężkie skazy krwotoczne,
– uczulenie na leki znieczulające,
– ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
– ciężkie schorzenia ogólne,
– nasilone zmiany zanikowe błony śluzowej nosa,
– stosowanie leków rozrzedzających krew,
– ciężkie skazy krwotoczne,
– uczulenie na leki znieczulające.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia w trakcie i po operacji. Preparaty te zawierają m.in.kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne ( Nurofen,Ibufen, Polocard, Acard, Aspiryna, Ketonal ). Niebezpieczne przed operacją jest również przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych ( Heparyna, Plavix ) Leków z tych grup nie powinno się przyjmować na 5 dni przed zabiegiem. Jeśli występują wątpliwości na temat niektórych leków zażywanych w tym czasie, należy porozmawiać z lekarzem na konsultacji kwalifikacyjnej. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie przyjmuj  preparatów zawierających olej lniany, żeń ? szeń, czosnek oraz tran z wątroby dorsza, gdyż również rozrzedzają krew. Na 6 godzin przed zabiegiem nie należy spożywać posiłków.
Na 10 dni przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać badania ogólne
(morfologię z płytkami krwi ), oznaczenie czasu INR, APTT jonogram, poziom kreatyniny oraz EKG w przypadku osób po 40- tym roku życia,  w przypadku przewlekłego zapalenia zatok także TK głowy.

PRZEBIEG ZABIEGU

Septoplastyka przeprowadzana jest przez jamę nosa w znieczuleniu ogólnym, co powoduje, że pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji.  Trwa od 30 do 60 minut. Procedura polega na nacięciu przedsionka nosa i odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. W zależności od rodzaju wykrzywienia, wykonuje się korekcję chrząstki wewnątrznosowo (bez jej usuwania) lub usuwa się zdeformowaną chrząstkę. Dalej następuje odpowiednie przygotowanie usuniętej chrząstki i ponowne umieszczenie jej w poprzednim miejscu. Po wykonanej operacji zakładane są szwy, które mają na celu ustabilizowanie i utrzymanie przegrody nosa we właściwej pozycji. Na koniec zakłada się opatrunki do obu przewodów nosowych.

 

 

 

ZALECENIA PO ZABIEGU

– utrzymanie opatrunku wewnątrznosowego do 48 godzin po zabiegu,
– ograniczenie wysiłku fizycznego,
– zapewnienie prawidłowej wilgotności jamy nosowej (stosować preparaty z soli morskiej),
– wypoczynek,
– w przypadku nadmiernego krwawienia schłodzić nos, zatoki przynosowe stosując zimne okłady,
– podczas kichania otwierać usta, by zminimalizować ciśnienie wytwarzane w jamie nosowej.

Cena 3500 zł

Laryngologia
Umów się na wizytę