Zęby mleczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju kości żuchwy i w prawidłowym rozwoju zgryzu. Niestety psują się dużo szybciej niż zęby stałe ze względu na słabsze szkliwo, które je pokrywa. Z tego powodu ogromnie ważna jest odpowiednia profilaktyka i systematyczność w odwiedzinach u dentysty, zwłaszcza w okresie dorastania.

Wskazania

  • Wystąpienie próchnicy
  • Konieczność wypełnienia ubytku
  • Konieczność usunięcia zęba

Schemat zabiegu

Leczenie zębów mlecznych zawsze rozpoczyna dokładny przegląd stomatologiczny, który wskazuje wszelkie ubytki i uszkodzenia. W razie konieczności lekarz dobiera indywidualny schemat leczenia dla każdego małego pacjenta. Przy wyborze metody, pod uwagę brany jest rozmiar uszkodzeń oraz stopień zaawansowania próchnicy, a także wiek dziecka i jego nastawienie do zabiegów dentystycznych. W początkowym stadium próchnicy do jej wyleczenia wystarczy remineralizacja zębów. Gdy próchnica obejmie zębinę, konieczne jest usunięcie ubytku i uzupełnienie go plombą. Leczenie kanałowe zębów mlecznych wykonuje się w przypadku, gdy choroba zaatakuje już miazgę zęba.

Przeciwwskazania

  • Chory ząb jest bliski zamianie na stały, a jego uszkodzenie nie zagraża prawidłowemu rozwojowi wyżynających się zębów
  • Wrodzona wada serca dziecka
  • Obniżona odporność w chwili zabiegu

Zalecenia

Po leczeniu zębów mlecznych stomatolog dokładnie tłumaczy rodzicom oraz dziecku prawidłowe sposoby pielęgnacji zębów, których należy przestrzegać po przeprowadzeniu wybranego zabiegu.

Stomatologia
Umów się na wizytę