Prowizorium to korona wstępna, która zapewnia pacjentowi ochronę przed negatywnymi czynnikami znajdującymi się w jamie ustnej (resztki pokarmów, bakterie) do czasu wykonania właściwego wypełnienia protetycznego. Prowizorium pozwala także zachować estetyczny wygląd do chwili wykonania korony ostatecznej.

Wskazania

  • Zniszczony przez próchnicę ząb
  • Złamany ząb
  • Gdy ząb znajduje się w miejscu ważnym pod względem estetycznym

Schemat zabiegu

Stomatolog oszlifowuje zęba pod koronę protetyczną. Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Następnie lekarz pobiera wycisk protetyczny, który wysyłany jest do laboratorium protetycznego, a pacjent otrzymuje koronę tymczasową. Po uzyskaniu właściwej korony, jest ona dopasowywana do pacjenta i montowana na stałe.

Przeciwwskazania

  • Reakcja alergiczna

Zalecenia pozabiegowe

Korona tymczasowa to dobre rozwiązanie dla osób, które czekają na właściwe leczenie protetyczne. Nie należy zbyt długo nosić korony tymczasowej, ponieważ zwiększa to ryzyko próchnicy filaru zęba oraz wpływa negatywnie na warunki zgryzowe. Po zabiegu należy unikać przeżuwania pokarmu tą stroną, po której znajduje się korona tymczasowa, a także twardego pożywienia oraz klejących się produktów żywnościowych (gumy do żucia, cukierki).

Cena od 200 zł

Stomatologia
Umów się na wizytę